Ogrzewanie domu to jedna z najważniejszych decyzji, z która przychodzi się zmierzyć, zwłaszcza podczas budowy własnego M. System grzewczy powinien być adekwatny do metrażu, aby zapewnić odpowiednią ilość ciepła, możliwości przyłączy i warunków technicznych na działce budowlanej. Coraz popularniejsze są systemy grzewcze oparte na paliwach. Taką niezwykłą rolę wśród produktów petrochemicznych odgrywa olej opałowy. Olej opałowy podzielić można na lekki, średni i ciężki. Właśnie ta lekka odmiana wykorzystywana jest w ogrzewaniu budynków – domów jednorodzinnych, szkół, obiektów gospodarczych, do zasilania kotłów olejowych i do pieców przemysłowych.
Różnica miedzy olejem napędowym, a olejem opałowym jest nieznaczna. Olej opałowy jest specjalnie sztucznie barwiony, aby można go było odróżnić. Wzięło się to z tego, że oba te paliwa są obciążone różnymi podatkami, a nie raz zdarzały się sytuacje, że olejem opałowym tankowano zbiorniki pojazdów. Zabarwienie oleju opałowego nie powoduje zmiany wartości opałowej, a tym bardziej nie jest szkodliwe dla urządzeń grzewczych. Olej opałowy otrzymywany jest przez rafinację ropy naftowej, dlatego też jego cena uzależniona jest od tendencji rynkowych. Dostarcza się go cysternami-ciężarówkami do domów, następnie tankuje się nim przydomowe zbiorniki, najczęściej umieszczone w piwnicy lub zakopane pod ziemią.
Ogrzewanie olejowe to wygodny sposób zaopatrzenia w ciepło domów oddalonych od sieci gazowej. Zaletą ogrzewania olejem opałowym jest z pewnością bardzo łatwy dostęp do paliwa, ekologiczność – spalanie oleju nie zanieczyszcza środowiska jak np. kotły węglowe, a także bezobsługowa praca kotłów olejowych. Do wad można zaliczyć koszty ogrzewania uwarunkowane ceną ropy na światowych rynkach, a także konieczność kontrolowania poziomu oleju opałowego.
EKO-TANK Sp. z o.o., ul. Rynek 6, 86-150 Osie, tel. 052 33 24 948, 052 33 24 934