Crossfit – trening podnoszący wydolność i wytrzymałość

0
1350

Moda na bycie fit zatacza coraz szersze kręgi. Jest coraz więcej osób, którym nie wystarczają już „zwykłe” ćwiczenia na siłowni. Chcą się porządnie zmęczyć, ciągle przesuwać granice swoich możliwości, szybko podnieść o kilka poziomów swoją sprawność fizyczną. Właśnie dla nich został stworzony crossfit.

siłownia kraków my fitness place

Kto to wymyślił?

Crossfit powstał w Stanach Zjednoczonych. Miał on być alternatywą dla osób znudzonych tradycyjnymi formami ćwiczeń. Tę formę ćwiczeń wymyślił kalifornijski trener personalny Greg Glassman. Pierwszy trening zorganizował we własnym garażu. Nie podejrzewał jeszcze wtedy, że cały świat oszaleje na punkcie tej formy aktywności fizycznej. Glassman trenował grupę strażaków i policjantów w Kalifornii i osiągnął z nimi zdumiewające wręcz rezultaty. Okazało się, że jest to niezwykle efektywny trening absolutnie dla każdego i można go dostosować do wieku, umiejętności i sprawności fizycznej.

siłownia kraków my fitness place

Na czym polega crossfit?

Jest to złożony program intensywnych ćwiczeń o charakterze siłowym i wytrzymałościowym, który bazuje na rozwoju 10 kluczowych cech motorycznych określonych przez fizjologów sportu. Są to

  • wydolność organizmu,
  • wytrzymałość sercowo-naczyniowa oraz oddechowa,
  • siła,
  • moc mięśniowa,
  • koordynacja,
  • szybkość,
  • gibkość,
  • równowaga,
  • zwinność,
  • dokładność.

siłownia kraków my fitness place

Podstawowa jednostka treningowa w crossficie nazywa się WOD – Workout of the day. W boxie, czyli siłowni do crossfitu, wszyscy ćwiczący wykonują danego dnia ten sam zestaw ćwiczeń, niezależnie od pory, o jakiej wybiorą się na trening. Dzięki temu możliwe jest porównanie wyników poszczególnych osób, co budzi ducha rywalizacji. Trening trwa godzinę zegarową i rozpoczyna się od bardzo intensywnej rozgrzewki, na którą składają się pajacyki, bieganie oraz elementy ćwiczeń, które będą wykonywane podczas właściwego treningu, tyle że wolniej i bez obciążenia. W zasadniczej części treningu wykonuje się określony zestaw bardzo intensywnych ćwiczeń dostosowany do umiejętności i możliwości każdego trenującego. W każdym klubie fitness organizującym tego typu trening jest grupa dla osób początkujących, które nigdy nie trenowały, a ich kondycja fizyczna jest niska. Nie miej więc obaw, że nie podołasz. Ćwiczenia są bardzo różne i często się zmieniają- może to być podciąganie się na drążku, podnoszenie gryfu sztangi nad głowę, przysiady, rzuty piłką lekarską. Po zakończonej jednostce treningowej wykonuje się uspokajające ćwiczenia rozciągające i rozluźniające.
Z założenia treningi crossfitowe odbywają się aż 5 razy w tygodniu, jednak już, jeśli będziesz w nich uczestniczyć 3 razy w tygodniu, osiągniesz imponujące efekty.

siłownia kraków my fitness place

Co daje taki trening?

Crossfit to skuteczny sposób na szybką poprawę kondycji i ogólnej wydolności organizmu. Poprawisz siłę i wytrzymałość mięśniową, ale również elastyczność mięśni. Wzrośnie Twoja szybkość, sprawność oraz równowaga. Trening crossfitowy jest bardzo wartościowy, ponieważ oddziałuje na wszystkie grupy mięśniowe. Ponadto bardzo skutecznie poprawia nastrój i bardzo pozytywnie wpływa na psychikę. Pomaga pozbyć się złych emocji, rozładować nagromadzone napięcie i powoduje wytwarzanie przez organizm ogromnej ilości endorfin. Ze względu na swój interwałowy charakter jest też prawdziwym zabójcą tłuszczu, będzie więc idealny dla osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jednak jest to trening bardzo intensywny i męczący, jeśli więc masz bardzo dużą nadwagę lub zmagasz się z jakimiś problemami zdrowotnymi, zanim zapiszesz się na tego typu ćwiczenia, udaj się do lekarza i wykonaj niezbędne badania, aby mieć pewność, że taki rodzaj aktywności fizycznej będzie dla Ciebie odpowiedni i przyniesie Ci korzyść.

Crossfit jest już w Polsce na tyle popularny, że bez problemu znajdziesz siłownie i kluby oferujące ten trening w każdym większym mieście.