Atrakcje nad mazurskimi jeziorami.

0
817

Wczasy nad jeziorem Mazury

Miłośnicy żeglarstwa, kajakarstwa, wędkowania i nurkowania doskonale znają zalety jednego z najpiękniejszych regionów Polski. Nie trzeba być jednak zwolennikiem wodnych sportów, aby miło i przyjemnie spędzić urlop nad jeziorem. Zwłaszcza, gdy za cel urlopowej podróży wybiera się krainę tysiąca jezior. Warmia i Mazury to czwarty co do wielkości region w Polsce. Oprócz akwenów wodnych, bogactwem krainy są puszcze i lasy, zajmujące prawie 30 % powierzchni.

Atrakcję turystyczną Mazur stanowią również średniowieczne wznoszone przez Krzyżaków zamki gotyckie. Noclegi nad jeziorami to okazja do spotkania z historią, Bardzo często historię można poczuć na własnej skórze, biorąc udział w licznych rekonstrukcjach, turniejach rycerskich organizowanych na terenach zamkowych. Można je zwiedzić m.in. w Olsztynie, Nidzicy, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim i Kętrzynie. Godny uwagi jest także XIV-wieczny zamek w Rynie, w którym obecnie mieści się hotel.

Do innych atrakcji regionu należy Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży. Znajdują się tu miniatury w skali 1:25 najciekawszych zabytków. Zobaczyć można m.in. miniatury pałacu z Drogoszy i Sztynortu, śluzy na Kanale Mazurskim, zamków z Reszla, Lidzbarka Warmińskiego i Nidzicy, Twierdzy Boyen, bazyliki ze Świętej Lipki, olsztyńskiej Wysokiej Bramy, Wieży Bismarcka z Mrągowa, jak również wiaduktu kolejowego ze Stańczyków, chaty mazurskiej czy wiatraka z Bęsi. Tych młodszych turystów wypoczywających nad jeziorami ucieszy z pewnością wizyta w Kowbojskim Miasteczku Mrongoville w Mrągowie, gdzie na ulicach można spotkać Kowboi, zwiedzić wioskę indiańską, obejrzeć pokazy jazdy westernowej, czy odwiedzić Rancho Farmera z parkiem zwierząt. Atrakcją może być też Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, bądź bociania wieś w Żywkowie. Niezapomnianym przeżycie będzie zapewne także wizyta na polach grunwaldzkich, zwłaszcza w czasie lipcowej inscenizacji.

Mazury mają do zaoferowania wiele, każdy znajdzie tu coś dla siebie, wystarczy przyjechać tu raz, by potem wracać tu co roku, i co roku odkrywać je na nowo.