Największe imprezy browarnicze na świecie

0
1471
beer 2910539 1920
beer 2910539 1920

Piwo to trunek, który cieszy się popularnością od wieków i chociaż niektórych może to zdziwić, święto browaru obchodzili już starożytni Egipcjanie! Jak wiadomo, urządzali je na cześć bogini Sechmet, która zesłana przez boga Re miała zabić wszystkich ludzi, ale usnęła po wypiciu piwa więc ludzkość ocalała…

Największe imprezy browarnicze na świecie

Największe imprezy browarnicze na świecie

Dziś na całym świecie odbywa się mnóstwo imprez i festiwali piwnych. Największym i najbardziej popularnym wydarzeniem tego typu jest niemiecki Oktoberfest w Monachium.

Impreza odbywa się od  1810 roku – jesienią. Szacunkowo w trakcie trwania festynu wypijanych jest ok. pięciu milionów litrów piwa, które sprzedawane jest tradycyjnie w litrowych kuflach. W ciągu ostatnich lat, festiwal odwiedza rocznie ok 6 milionów gości!

Największe imprezy browarnicze na świecie

Kolejną dużą imprezą browarniczą w Europie jest The Great British Beer Festival. Impreza określana jest mianem „największego pubu na świecie”. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku w Earls Court. Podczas festiwalu goście mają okazję skosztować ponad 500 rodzajów piwa z Wielkiej Brytanii i 350 gatunków z całego świata.

Podobny festiwal odbywa się także w Belgii i jest to Belgian Beer Weekend w Brukseli. Stoiska znajdują się w centrum stolicy czyli na Wielkim Placu. Jedna z ulic  zostaje w te dni przekształcana na 50 metrowy bar piwny!

Największe imprezy browarnicze na świecie

Podczas festiwalu można spróbować ponad 400 rodzajów piwa! W Polsce odbywa się kilka festiwali browarniczych. Największym z nich jest Hevelka w Gdańsku – czyli Festiwal Piw Rzemieślniczych. Piwosze z całego kraju, a także goście z zagranicy mają okazję skosztować przeróżnych rodzajów browarów i poznać tajemnice ich warzenia.

Na odwiedzających czeka ponad 200 piw z 27 browarów oraz punkty gastronomiczne z pysznym jedzeniem. Wystawcy oferują  również próbki degustacyjne o pojemności 0,1 litra. Nazwa festiwalu – Hevelka– nawiązuje do Jana Heweliusza, który był znanym gdańskim astronomem i browarnikiem.

Największe imprezy browarnicze na świecie

Pochodził on z rodziny o typowo piwowarskich tradycjach. Jego ojciec Abraham, dziadek Michał i pradziadek Mikołaj również zajmowali się browarnictwem.

Inne imprezy piwne w Polsce to m.in. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa i Chmielaki Krasnostawskie. Poza Europą na szczególna uwagę zasługuje odbywający się od 1991 roku  Qingdao International Beer Festival w Azji – nazywany azjatyckim Oktoberfestem.

Największe imprezy browarnicze na świecie

Za oceanem natomiast mamy The Great American Beer Festival, podczas którego wystawia się ok. 800 browarów z prawie 4000 rodzajami trunków!

Polecamy:

pizza kraków podgórze dostawa