Czym jest agencja celna i jakie są jej zadania?

0
653
transport morski Gdynia PEKO 3
container ship in import export and business logistic.By crane ,Trade Port , Shipping, cargo to harbor, Aerial view, Top view.

Agencja celna – co to takiego?

Agencja celna to instytucja handlowa, której zadaniem jest współpraca z Urzędem Celnym. W Polsce agencje celne pojawiły się w 1991 roku. Wtedy to znowelizowano Kodeks Celny, który informuje, że rolą agencji jest pośredniczenie między podmiotami gospodarczymi w zakresie przywozu i wywozu towarów z kraju. Ponadto instytucja pośredniczy w wielu innych działaniach powiązanych z administracją celną.

Agencja celna Gdynia PEKO

W wielkim uproszczeniu, agencje celne istnieją w miejscach, w których dochodzi do międzynarodowej wymiany i transportu ładunków. W naszym kraju, z uwagi na atuty lokalizacji, najwięcej agencji znajduje się w pobliżu portów morskich m.in. w Gdańsku i Gdyni.

Co należy do obowiązków agencji celnych?

Działanie agencji celnych odbywa się w ramach udzielanego im przez przedsiębiorców pełnomocnictwa. Zakres zadań instytucji jest naprawdę szeroki. Poza wspieraniem przedsiębiorców w kontaktach z Urzędem Celnym, pomagają w ważnych formalnościach związanych z odprawą celną, ale także przejmują odpowiedzialność za przeładunek, magazynowanie i logistykę.

Agencja Celna Gdańsk Peko spedycja międzynarodowa

Przeglądając informacje na stronach internetowych agencji celnych w Gdyni czy Gdańsku, na liście zadań widzimy m.in.:

  • zarządzanie kompletną dokumentacją dotyczącą spraw importowych i eksportowych,
  • pośrednictwo handlowe między konkretnymi państwami,
  • obsługiwanie deklaracji dotyczących akcyzy,
  • uzupełnianie deklaracji związanych z ewidencją obrotów,
  • nadzorowanie druku znaków CE,
  • występowanie w imieniu importerów przed instytucjami państwowymi.

Dlaczego dobrze jest korzystać z usług agencji celnej?

Każdy kto zna się nieco na transporcie międzynarodowym, jest w stanie wymienić wiele argumentów przemawiających za tym, aby skorzystać z usług agencji celnej.

Peko Agencja Celna trójmiasto

Pierwszy z nich to fakt, że osoby pracujące w takiej instytucji wyróżniają się naprawdę dużą wiedzą i doświadczeniem, co znacznie pomoże nam w kontaktach i załatwianiu wszelkich spraw z Urzędem Celnym.

Argument numer dwa to dostęp agencji do profesjonalnego oprogramowania ułatwiającego odprawę celną ładunków.

Oprócz tego, zlecając konkretne zadania agencji celnej, oszczędzamy sobie konieczności zapoznawania się z wieloma skomplikowanymi przepisami. Osoby zatrudnione w agencji zawsze mają dostęp do informacji o aktualnych procedurach, regulacjach, co pozwala na szybkie i sprawne załatwienie niezbędnych formalności.

Atutem korzystania z usług agencji celnych jest także możliwość dostępu do składów celnych. Powstały one po to aby magazynować towary zgodnie z warunkami określonymi w  art. 98 ust. 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (dotyczy to towarów spoza obszaru celnego Unii Europejskiej). Dzięki temu nie trzeba płacić należności celno – podatkowych, ponieważ towary przechowywane są w specjalnych strefach zatwierdzonych przez organy  celno – skarbowe.

Firma spedycyjna Peko Gdańsk transport morski Gdynia 2 1

Dane kontaktowe:
PEKO Agencja Celna
ul. Miałki Szlak 4/8, 80-717 Gdańsk
@: office@peko.pl
tel: +48 58 323 88 88