Światło dla Pokoju – nigdy więcej wojny!

0
611

W codziennym zabieganiu, dniach szczelnie wypełnionych obowiązkami, warto znaleźć moment na odrobinę empatii i zamyślenia nad tym co dzieje się wokół nas. W takich właśnie chwilach rodzą się najlepsze  pomysły, nadające sens i stające się ważnym społecznym sygnałem do solidarnego przeciwstawienia się  praktykom odbierającym ludzką wolność, godność i bezpieczeństwo.

Ideą, która zrodziła się z ludzkiej wrażliwości i poczucia wspólnoty, jest Światło dla Pokoju – Edukacja dla Przyszłości – manifest przeciwko wojnie i społecznej bierności.

Jego pomysłodawcą jest Wojtek Kodłubański – prawnik i społecznik, który na znak pokoju  postanowił zorganizować akcję palenia zniczy. Do pomysłu dołączyła od razu Anna Somorowska– dyrektor MROT i Ula Ciołeszyńska reprezentująca sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet.

Dzięki nim powstał list kierowany do kobiet w Polsce i na świecie, który spotkał się z niesamowitym odzewem i zaangażowaniem. Do akcji dołączyły organizacje zrzeszające firmy rodzinne w naszym kraju i te skupione na organizacjach międzynarodowych.

Wszyscy mają wspólny cel – Chcemy pokoju, chcemy aby nasze dzieci i wnuki mogły realizować swoje plany i marzenia– mówią zgodnie.

Pierwszym wydarzeniem, które odbędzie się w ramach akcji Światło dla Pokoju – Edukacja dla Przyszłości, będzie konferencja prasowa – 7 maja o godzinie 11:00 w PAP w Warszawie przy ulicy Brackiej 6.

Dwa dni później 9 maja w samo południe – na Placu Piłsudskiego, na znak pokoju zostaną wypuszczone białe gołębie.
Tego samego dnia wieczorem o godzinie 19:00 na Plaży Miejskiej w Wilanowie z setek świec powstanie wielki napis POKÓJ/ PEACE.

W całym miesiącu maju będą odbywały się liczne szkolenia i seminaria o różnym zakresie tematycznym.

Kolejne palenie zniczy odbędzie się 1 czerwca – będzie to akcja obejmująca wszystkie europejskie stolice oraz 1 września – zasięg ogólnoświatowy z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Akcję zakończą Światowe Dni Młodzieży 16 lipca 2016 roku.

Szczegółowe informacje oraz plan wydarzeń związanych ze Światłem dla Pokoju znajdują się na stronie internetowej swiatlodlapokoju.org