Słodowanie – czyli jak powstaje najważniejszy składnik piwa?

0
3043
Sklep internetowy słody pszeniczne Malteurop Polska
Sklep internetowy słody pszeniczne Malteurop Polska

Chociaż powszechnie uznaje się, że najważniejszym składnikiem piwa jest chmiel, nie jest to do końca prawdą. Podstawą dobrego trunku jest słód występujący w wielu odmianach. To on wpływa na smak, kolor i rodzaj browaru, a proces słodowania jest bardzo istotny w jego powstawaniu.

Sklep internetowy Malteurop Polska

Malteurop Polska słody jasne pilzneński Sklep internetowy1

Słodowanie w skrócie polega na kiełkowaniu ziaren, a to z kolei uruchamia procesy, które w przyrodzie roślina przechodzi w fazie wzrostu. Następnie w określonym momencie procesy te są zatrzymywane, tak aby uzyskać oczekiwane efekty. Słodowanie jęczmienia i pszenicy trwa około tygodnia i można podzielić na konkretne etapy:

słody ciemne Malteurop Polska

  • Przygotowanie ziaren, w którego trakcie mają one nasiąknąć wodą. W tym celu namacza się ziarna, zanurza oraz zrasza. Bardzo ważne jest tu odpowiednie natlenianie i wymiana powietrza.
  • Uaktywnione podczas namaczania kiełki rozwijają się, dając początek przemianom biochemicznym w środku ziarna. Uwalniane w tym czasie enzymy, w efekcie końcowym sprawią, że słód będzie posiadał bogate właściwości. Najważniejszy w tej fazie jest proces oddychania, a efektem całej procedury jest powstanie słodu mokrego.
  • Jest to skomplikowany proces suszenia ziarna, niezbędny do produkcji wysokiej jakości słodu. Następnie poddaje się go prażeniu, co daje pożądany aromat i smak. Na koniec słód ulega ochłodzeniu i takiej formie, w odpowiednich warunkach, może być przechowywany wiele miesięcy.
  • Końcowy etap, w którym usuwa się korzonki przepuszczając ziarno przez wibrujące płyty. W momencie kiedy słód opuszcza słodownię, ma postać złotego, suchego i kruchego ziarna. Ostatni etap to transport do wskazanego miejsca przy ścisłym przestrzeganiu zasad higieny i magazynowania.

Słody jasne, ciemne, pszeniczne Malteurop Polska

słody ciemne pilzneński Malteurop Polska

W wyniku skomplikowanych i wymagających procesów, browarnicy mogą wykorzystywać w produkcji piwa najlepszej jakości słody i cieszyć się uznaniem klientów.

 

Wśród wielu rodzajów słodu wyróżnić można:

 

Wysokiej jakości słód to zadowoleni browarnicy i piwosze oraz gwarancja stworzenia mocnej marki na rynku piwowarskim.

 

Sklep internetowy – Malteurop.pl

 

Zobacz również:

Malteurop – lider w branży słodownictwa

Malteurop – największy producent słodu na świecie

Rozwijasz biznes piwowarski? Nawiąż współpracę z Malteurop – największym producentem słodu na świecie!

Jesteś początkującym browarnikiem? Poznaj ofertę Malteurop – największego producenta słodu na świecie!

Jesteś Początkującym Browarnikiem? Rozwiń Swój Biznes Z Malteurop!