Ściany jednowarstwowe czy wielowarstwowe – które są droższe?

0
803
pustaki ceramiczne622
pustaki ceramiczne622

Większość domów budowanych w Polsce posiada ściany murowane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej są to bloczki z betonu komórkowego, pustaki ceramiczne bądź bloczki wapienno – piaskowe. Takie ściany składają się z jednej, dwóch lub trzech warstw.

sciany bat materialy budowlaneBez względu na materiał jaki wybierzemy do wznoszenia ścian, powinny być one mocne i sztywne tak aby wszystkie obciążenia były przenoszone na fundamenty i żeby dom nie pękał np. w czasie silnych wiatrów czy drgań gruntu.

Ponadto ściany muszą dobrze izolować wnętrze przed wyziębieniem i być wykonane ze zdrowych materiałów, ponieważ mają wpływ na mikroklimat panujący w domu.

Koszt budowy ścian

Najwięcej zapłacimy za postawienie ścian trójwarstwowych, ponieważ składają się na nie: warstwa nośna, ocieplenie i warstwa elewacyjna. Sam fakt, że dwie skrajne warstwy muszą być wymurowane i połączone ze sobą specjalnymi kotwami, sprawia, że nie będą ona tanie.

Dodatkowo dochodzi warstwa elewacyjna – może to być droga cegła klinkierowa lub cegła ceramiczna wymagająca otynkowania.

Jeśli chcemy ograniczyć koszta, powinniśmy więc skupić się na ścianach jedno lub dwuwarstwowych. Te drugie najlepiej jeśli będą ocieplone styropianem, ponieważ zastosowanie np. wełny mineralnej znacznie podwyższy koszt wykonania izolacji termicznej.

Oczywiście zależnie od konkretnego projektu domu i zastosowanych materiałów, wydatki jakie poniesiemy przy wnoszeniu ścian jedno i dwuwarstwowych będą się różnić, ale będą to niewielkie różnice.  

Można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że ściany jednowarstwowe będą kosztowały tyle samo co dwuwarstwowe jeśli w tych drugich zdecydujemy się na wykonanie warstwy nośnej z tańszych materiałów.

Oprócz kosztu wykonania, ściany jednowarstwowe mają kilka zalet decydujących o tym, że lepiej zdecydować się właśnie na tę konstrukcję.

Są to m.in.:

  • Szybszy czas budowy,
  • Łatwiejsze odsychanie z wilgoci,
  • Lepsza ochrona domu przed zimnem ( są ogrzewane słońcem),
  • Przyjazny mikroklimat,
  • Elewacje bardziej odporne na uszkodzenia.
  • Izolacja termiczna- Ytong Energo i Ytong Energo+

Wymagania co do izolacyjności termicznej domu są coraz większe, dlatego przy ścianach jednowarstwowych powinno stosować się materiały najwyższej jakości. Muszą nie tylko wykazywać dobrą wytrzymałość, ale również  mały współczynnik przewodzenia ciepła.

Ponadto powinny być wykonane z dużą dokładnością wymiarową, tak aby były idealnie pionowe. Ważne jest aby decydując się na postawienie ścian jednowarstwowych wybierać produkty sprawdzonych marek np. Xella Polska. Ich bloczki Ytong Energo i Ytong Energo + spełniają wszystkie wymogi zarówno pod względem izolacyjności termicznej jak i dokładności wykonania. Jak dotychczas są to najlepsze materiały do tego typu ścian.