Lotnisko w Gdańsku

0
1071

Międzynarodowy Port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie (kod IATA – GDN) położony jest niedaleko Matarni i trójmiejskiej obwodnicy. W bezpośrednim otoczeniu portu lotniczego mieszka połowa mieszkańców województwa Pomorskiego. Obsługuje on 2,5 mln osób, a pod względem liczby odprawianych pasażerów zajmuje obecnie 3 miejsce za Lotniskiem Chopina w Warszawie oraz Lotniskiem Balice w Krakowie.

wypożyczalnia samochodow gdansk lotnisko

Lotnisko w Gdańsku-Rębiechowie zostało otwarte w 1974 r. Jest to pierwszy polski port lotniczy wybudowany całkowicie od podstaw. W 1997 r. do użytku został oddany terminal pasażerski, spełniający wymogi europejskie i będący w stanie obsłużyć prawie 2.5 mln podróżnych rocznie. Jednakże w związku z ciągle rosnącą liczbą pasażerów, w 2012 roku oddano do użytku nowy terminal pasażerski T2, który jest w stanie obsłużyć 5 mln pasażerów rocznie. Jest to nowoczesny budynek czterokondygnacyjny z pełną infrastrukturą, który został zaprojektowany w duchu współczesnej architektury. Warto również wspomnieć, że w zeszłym roku Port Lotniczy w Gdańsku uzyskał za niego nagrodę specjalną w kategorii Inwestycja Turystyczna.

Obecnie ten port lotniczy posiada około 50 połączeń rejsowych z portami w kraju i w Europie oraz stale rosnącą liczbę połączeń czarterowych. W sezonie zimowym w ruchu regularnym z lotniska w Gdańsku można polecieć do:

Berlina (airberlin), Amsterdamu, Krakowa, Lublina, Popradu (eurolot), Frankfurtu, Warszawy (PLL LOT), Frankfurtu, Monachium (Lufthansa), Oslo (Norwegian), Bristolu, Cork, Dublina, Edynburga, Londynu Stansted, Manchesteru, Oslo Rygge (Ryanair), Kopenhagi, Oslo (SAS), Alesund, Barcelony, Bergen, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Eindhoven, Glasgow-Prestwick, Goteborga, Hamburga-Lubeki, Haugesund, Kolonii/Bonn, Kristiansand, Liverpoolu, Londynu Luton, Malme-Sturup, Mediolanu-Bergamo, Oslo Torp, Paryża-Beauvais, Stavanger, Sztokholmu-Skavsta, Trondheim oraz Turku (WizzAir).

Natomiast zimą w ruchu czarterowym z Gdańska można polecieć do: Sharm al Sheik, Hurghady, Erzurum, Popradu, Tel Awiwu oraz na Teneryfę i Fuerteventurę.

lotnisko gdańsk wypozyczalnia samochodow
Lotnisko w Gdańsku – Rębiechowie oferuje ponadto szeroką gamę usług m. in. parking, wypożyczalnie samochodów, informację turystyczną, Kredyt Bank, punkt wymiany walut, Pocztę Polską, biura podróży, sklepy oraz restauracje. W promieniu kilku kilometrów od lotniska znajdują się również hotele dla gości.

Obsługą samolotów na lotnisku zajmuje się firma GDN Airport Services Sp. z o.o., posiłki do samolotów dostarcza firma LOT Catering, zaś paliwo lotnicze firma Petrolot. Port Lotniczy Gdańsk zawarł również umowy o dystrybucji paliwa lotniczego z Shell Polska i Totalfinaelf oraz Grupą Lotos z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt:

Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o.
ul. Słowackiego 200
80-298 Gdańsk
tel. +48 (58) 348 11 54
fax +48 (58) 345 22 83
e-mail: airport@airport.gdansk.pl
Strona internetowa: www.airport.gdansk.pl

Polecamy:

Wypożyczalnia samochodów Gdańsk
ul. Opolska 7i/14, Gdańsk
www.salon3miasto.pl/wypozyczalnia-samochodow-osobowych-i-dostawczych-na-terenie-trojmiasta