Dla tych, którzy martwią się obecnym stanem środowiska naturalnego, efektem cieplarnianym, emisją gazów cieplarnianych do atmosfery, a jednocześnie zastanawiają się nad alternatywnym źródłem energii elektrycznej, powstała fotowoltaika.
FOTOWOLTAIKA – O CZYM MÓWIMY?
Jest to nowoczesna dziedzina, umożliwiająca przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Jej nazwa pochodzi z greckiego słowa photos – światło i volt – jednostka napięcia.
Fotowoltaika jest technologią, umożliwiającą tworzenie modułów fotowoltaicznych – powszechnie znanych jako baterie lub panele słoneczne.
Moduły te zbudowane są ze specjalnych ogniw – najpopularniejsze z nich to ogniwa słoneczne krzemowe – mono i multikrystaliczne.
Technologia ta najbardziej znana jest w Niemczech, ale od wielu lat wykorzystywana jest również w Polsce.
OPŁACALNOŚĆ – DLACZEGO WARTO W TO ZAINWESTOWAĆ?
Aby cieszyć się darmową, ekologiczną energią należy ponieść jednorazową inwestycję związaną z zakupem i montażem „solarów”. Ze względu jednak na liczne korzyści wypływające z ich stosowania (brak negatywnego oddziaływania na środowisko, zmniejszenie opłat za prąd, bezobsługowość systemu, długoterminowa – bo aż 25 letnia gwarancja, możliwość generowania zysku ze sprzedaży nadwyżek energii) pojawiły się możliwości dofinansowania inwestycji.
DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W FOTOWOLTAIKĘ Z BAT?
Obecnie w ramach projektu Dom EnergoOszczędny z BATem, fachowi doradcy podpowiadają na co zwrócić uwagę poszukując najlepszej oferty na rynku fotowoltaiki. Każdy kto dołączy do programu może liczyć na rzetelne wsparcie na każdym etapie inwestycji – od dostarczenia pomysłu po udogodnienia związane z dokonywaniem płatności oraz transportem materiałów we wskazane miejsce. Handlowcy BAT dysponują specjalistyczną wiedzą i zapewniają indywidualne przewodnictwo w świecie materiałów budowlanych. Aby skorzystać z oferty wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej BAT.
FINANSOWANIE – SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE?
Obecnie istnieją dwie główne możliwości pozyskania funduszy na fotowoltaikę.
Pierwsza to dofinansowanie do OZE z rządowego programu „Czyste Powietrze” realizowanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dołączając do programu można również ubiegać się o dofinansowanie wymiany starych pieców i kotłów na nowe, a także docieplenia budynku, montażu wentylacji mechanicznej z możliwością odzyskania ciepła.
Drugi sposób to rządowy program „Mój Prąd”. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Program dedykowany jest osobom fizycznym, które zamierzają wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby.
W przypadku programu „Mój prąd”, wnioski przyjmowane są do 18 grudnia 2020 roku, ale należy pamiętać, że do tego typu projektów trzeba zgłaszać się jak najwcześniej, ponieważ środki finansowe są ograniczone.
Łącząc wszystkie korzyści wynikające z zastosowania modułów fotowoltaicznych i możliwość finansowego wsparcia coraz większej liczby instytucji i organizacji, korzystanie z „zielonej” energii staje się coraz bardziej realną perspektywą dla wielu gospodarstw domowych.
WYBRANE REALIZACJE FOTOWOLTAIKI – BAT
BAT Gdańsk
ul. Nowatorów 13, 80-298 Gdańsk
tel:l 58 349 58 46, 58 349 55 60, 58 349 56 68
Fax: 58 340 55 40
E-mail: gdansk@bat.pl
BAT Sierakowice Centrala
ul Mirachowska 31, 83-340 Sierakowice
Tel: 58 684 73 36, 58 684 73 37, 58 684 73 38
Fax: 58 681 63 38
E-mail: sierakowice1@bat.pl
Może Cię zainteresować: