Jak działa maska treningowa i kiedy z niej korzystać?

0
1261
maska wydolnościowa training mask 3
maska wydolnościowa training mask 3

Maski treningowe to dość nowy gadżet stosowany podczas treningów wytrzymałościowych i wydolnościowych. Mechanizm ich działania polega na odwzorowaniu warunków treningowych, w których mamy ograniczoną ilość tlenu – np. w górach.

Maska do ćwiczeń

Używając takiej maski organizm zaczyna przystosowywać się do panujących warunków, a układ krwionośny musi poradzić sobie z wszelkimi ograniczeniami. Specyfika działania maski treningowej jest dość prosta.

Jej konstrukcja zakrywa szczelnie nos i usta, blokując dostęp powietrza z zewnątrz w sposób inny niż przez specjalne otwory. W otworach tych znajdują się blokady zasłonowe regulujące wentylację. W praktyce oznacza to, że poprzez manipulowanie dostępnością tlenu, wpływamy na obciążenie treningowe.

Maska treningowa

Wyjaśniając bardziej szczegółowo- maska poprzez stymulowanie oporu płucnego, wywołuje pewne zmiany składu chemicznego krwi – podnosi poziom czerwonych krwinek oraz reguluje rozwój naczyń włosowatych. Wszystko to wpływa na transport krwi w organizmie oraz ogólną wydolność.

Maski treningowe – dla kogo?

Maski treningowe dedykowane są szczególnie osobom trenującym sporty walki gdzie ekstremalny wysiłek fizyczny łączy się z wysiłkiem wydolnościowym i mentalnym.
Jest to również świetne rozwiązanie dla biegaczy i piłkarzy.

Maska wydolnościowa

Maska imituje bowiem warunki fizjologiczne występujące po dłuższym zmęczeniu. Dzięki temu zawodnicy mogą ćwiczyć swoją wytrzymałość, która przyda się np. w końcówce meczu, gdzie mimo braku sił trzeba koncentrować się na grze.

Maski treningowe znajdują również zastosowanie podczas rehabilitacji. Jest to bardzo dobry sposób na ćwiczenie mięśni oddechowych. Idealnie sprawdza się u pacjentów po paraliżach, gdzie mięśnie oddechowe zostały w znacznym stopniu osłabione.

Warto pamiętać, że decydując się na zakup maski treningowej, najlepiej wybrać produkt sprawdzonej, polecanej marki, ponieważ na rynku istnieje mnóstwo „podróbek” mogących zagrażać zdrowiu.

Zobacz równiez:

My Fitness Place siłownie i kluby fitness
Trener personalny Kraków
Basen Kraków