respro maski antysmogowe 2
respro maski antysmogowe 2

Od końca ubiegłego roku Ministerstwo Środowiska ruszyło z programem „Czyste Powietrze – Zdrowy Wybór”.  Jego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce i skuteczna walka ze smogiem.

Główne zadanie jakie stawiają inicjatorzy akcji to edukacja nie tylko na temat przyczyn powstawania smogu, ale także sposobów przeciwdziałania. Cała kampania podzielona jest na trzy główne punkty.

Dotyczą one:

  • Zdrowia – co roku w Polsce z powodu smogu umiera 45 tysięcy osób. Biorąc udział w akcji programie Czyste Powietrze, unikamy wielu groźnych chorób,
  • Ochrony środowiskasmog zabija nie tylko ludzi, ale również rośliny i zwierzęta – nasze naturalne środowisko.  Dołączając do programu troszczymy się o naturę i zapewniamy sobie bezpieczny wypoczynek na otwartych terenach,
  • Poprawy budżetu domowego – wymieniając stary system ogrzewania nie tylko dbamy o środowisko, ale wprowadzamy spore oszczędności. Ponadto możemy uzyskać dofinansowanie np. na wymianę starego pieca.

W ramach prowadzonych przez Ministerstwo działań powstało też kilka spotów telewizyjnych informujących o konkretnych działaniach mogących poprawić jakość powietrza. W stacjach radiowych emitowane są audycje edukacyjne dla dzieci.

Ponadto działa strona internetowa gdzie możemy znaleźć wszystkie informacje dotyczące programu „Czyste powietrze”. Prezentowane wyżej działania to konieczność. Małymi krokami trzeba zmieniać tą – dosłownie – szarą rzeczywistość na  inną – przyjazną i bezpieczną dla nas i naszego otoczenia.

Niestety na efekty programu trzeba będzie trochę poczekać. Do tego czasu najlepiej indywidualnie zabezpieczać się przed smogiem stosując dobrej jakości maski antysmogowe. O takiej ochronie powinny pomyśleć szczególnie osoby żyjące w dużych aglomeracjach miejskich, kobiety ciężarne, a także osoby starsze i z upośledzoną odpornością.

Pamiętajmy przy tym, że jednorazowa maska chirurgiczna nie stanowi żadnej ochrony przeciwsmogowej.  Dobra maska musi idealnie przylegać do twarzy – być szczelna i posiadać odpowiednie certyfikowane filtry. Na szczęście w dobie internetu znalezienie dobrego produktu nie powinno stanowić problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here