maska treningowa training mask 2
maska treningowa training mask 2

Maska wydolnościowa inaczej nazywana maska treningową  to dość nowy „gadżet” dla sportowców, stosowany w treningu wytrzymałościowym i jak sama nazwa wskazuje – wydolnościowym.

maska treningowa training mask 2 2
maska treningowa training mask 2 2

Jej zadaniem jest odwzorowanie warunków treningowych jakie panują w warunkach wysokogórskich, kiedy mówiąc najprościej, brakuje nam tlenu. Organizm uruchamia wtedy mechanizmy adaptacyjne, stymulujące układ krwionośny w taki sposób, aby radził sobie z tego rodzaju ograniczeniami.

maska treningowa training mask 2 4
maska treningowa training mask 2 4

Jest to szczególnie ważne np. w sportach walki, w których duży wysiłek fizyczny połączony jest też  z treningiem wydolnościowym i wysiłkiem mentalnym.

Na czym dokładnie polega działanie maski wydolnościowej?

Maska do ćwiczeń training mask 4
Maska do ćwiczeń training mask 4

Mechanizm jest tu dość prosty.  Maska treningowa szczelnie zakrywa nos i usta, blokując dopływ powietrza z zewnątrz w inny sposób, niż tylko przez specjalne otwory. W tychże otworach znajdują się blokady zasłonowe, którymi można regulować wentylację, a tym samym obciążenie treningowe.

Jakie jest główne zadanie maski wydolnościowej?

Maska treningowa ma imitować sytuację zmęczenia organizmu i większego zapotrzebowania na tlen. Zwiększa się wtedy napływ powietrza do płuc, intensywniej pracują niektóre partie mięśni (mięśnie oddechowe), szybciej spalana jest tkanka tłuszczowa.

maska wydolnościowa training mask 1
maska wydolnościowa training mask 1

Trening staje się bardziej wymagający, ale użytkownik maski wykazuje się wtedy większą koncentracją i ma więcej energii. W rezultacie zwiększa się też wydolność i wytrzymałość.

Dla kogo dobra jest maska wydolnościowa?

Maska wydolnościowa nie jest dedykowana jedynie osobom trenującym sporty walki.  Z jej zalet korzystają biegacze przy długich dystansach, piłkarze, którzy chcą imitować końcówkę meczu,  kiedy mimo braku sił nadal trzeba koncentrować się na grze.

maska wydolnościowa training mask 2
maska wydolnościowa training mask 2

Maski wydolnościowe używane są też czasem przy rehabilitacji u pacjentów, którzy muszą ćwiczyć mięśnie oddechowe. Sprawdza się to szczególnie u osób po paraliżach.

maska wydolnościowa training mask 3
maska wydolnościowa training mask 3

Maski treningowe z pewnością są warte wypróbowania, szczególnie przez osoby, którym zależy na polepszeniu formy i wytrzymałości.  Trening w nich nie należy do lekkich, ale efekty rekompensują wysiłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here