GDAŃSK GDYNIA SOPOT TRÓJMIASTO firmy usługi artukuły informacje opinie

Kontenery morskie – funkcjonalna przestrzeń

Kontenery morskie z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Bardzo często wykorzystywane są w spedycji ale też w budownictwie. Solidne ramy kontenerów i możliwość ich łączenia sprawiają, że poszczególne „puszki” adaptowane są na domy, obiekty biurowe, punkty gastronomiczne, a nawet hotele. 

Rozwiązania takie mają wiele zalet. Dwie z nich to łatwość montażu i stosunkowo niskie koszty.

Ponadto plusem budownictwa kontenerowego jest mobilność. Bardzo często pojawiają się pytania jaki kontener wybrać? Otóż zależy to od jego przeznaczenia. Bardzo ważny jest rozmiar. Dwa główne rozmiary to kontenery 20 i 40 stopowe czyli 6 i 12 metrowe. Ich ceny mimo różnej wielkości są zbliżone, dlatego jeśli nie ogranicza nas mała przestrzeń, lepiej wybrać większy kontener.

Kontenery sprzedaż

Istotna jest także wysokość. W tym przypadku dwa popularne rozmiary zewnętrzne to 2,59 i 2,89. Ten drugi nazywany jest powszechnie HC (high cube). Jeśli w planach mamy adaptację użytkowana na co dzień, to HC będzie najlepszym wyborem.

Po adaptacji otrzymamy wysokość wewnętrzną, która wynosi ok 2,5, co zapewni komfort użytkowania. Jeśli jesteśmy ograniczeni rozmiarami działki, możemy wybrać inną długość np. 9 m.  Szerokość kontenerów to standardowo 2,43 m. 

Pojawia się również kwestia tego czy zdecydujemy się na kontener nowy czy używany – chodzi tu gównie o aspekt estetyczny. Kontenery nowe są ładniejsze, używane – tańsze. Należy także pamiętać o wycięciach i zmianach oraz zabezpieczeniu przed rdzą w konstrukcji bez względu na ich stan.

Kolejna kwestia to zabezpieczenie kontenera. W eksploatacji morskiej są one narażone na działanie słonej wody. Mimo, że „żyją” długie lata, nie są odporne na korozję, dlatego oczyszczoną konstrukcję należy dokładnie zabezpieczyć powłoką gruntującą i wykończeniową. Dzięki takim zabiegom kontener będzie nam służył długie lata bez żadnych problemów.

Bardzo ważna jest również izolacja. Działa ona zimą, ale przede wszystkim latem. Blachy kontenera zależnie od ich zewnętrznego koloru mogą nagrzać się nawet do 600 stopni Celsjusza.

Do izolacji można wybrać wszystkie powszechne materiały, np. wełnę mineralną, styropian. Warto jednak pamiętać, że kontenery izoluje się od wewnątrz dlatego dobrze wybrać materiał, który nie pomniejszy zbytnio jego powierzchni.

Sprzedaż kontenerów

Dobrym rozwiązaniem może być piana poliuretanowa. Dodatkowo rozważyć można docieplenie podłogi od dołu, gdzie mamy przestrzeń pod wręgami nośnymi. Następna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę to stolarka.

Kiedy już przy wycinaniu ścian stalowych, obrobimy je kątownikiem albo profilem, możemy wykorzystać wszystkie standardowe okna czy drzwi. Nie ogranicza nas wtedy żadne konkretne rozwiązanie ani producent.

Ostatnia sprawa to wszelkie instalacje. Wykonujemy je tak jak w tradycyjnym budownictwie, czyli po wcześniejszym przygotowaniu kontenera. Rozwiązanie dobieramy do rodzaju izolacji i okładzin ściennych.

Jeśli uwzględnimy to w harmonogramie to instalacja może przebiegać pod okładzinami ściennymi i nie będzie widoczna. Należy pamiętać, że wszystkie instalacje prądowe są regulowane prawnie, dlatego muszą je wykonywać fachowcy z uprawnieniami.

Wykończenie i aranżacja wnętrza są już zależne jedynie od naszej wyobraźni. Najważniejsze w całym przygotowaniu jest dobre zaplanowanie prac. Rysunek i ustalenie budżetu pozwolą na uniknięcie napraw, poprawek i przeróbek.

Agencja celna Gdańsk Peko

 

Exit mobile version