GDAŃSK GDYNIA SOPOT TRÓJMIASTO firmy usługi artukuły informacje opinie

Kiedy należy udać się z dzieckiem do psychologa?

Właśnie rusza nabór do trójmiejskich przedszkoli.  Stres dzieci i rodziców związany z tym ważnym wydarzeniem to częsta przyczyna wizyt w gabinetach psychologicznych. Opiekunowie chcą wiedzieć jak przygotować dziecko, jak pomóc mu w adaptacji i zminimalizować stres.


Istnieje jednak wiele innych sytuacji i problemów wychowawczych na różnych etapach rozwoju dziecka, które powinny być konsultowane ze specjalistą. Należy pamiętać, że wizyta w poradni to nie oznaka słabości i niezaradności tylko świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Jakie więc sygnały powinny być dla rodziców niepokojące? Co powinno zachęcić nas do skorzystania z pomocy psychologa?


Mogą to być wszelkie  zmiany związane z funkcjonowaniem i rozwojem dziecka. Jeśli widzimy, że na tle rówieśników, rozwija się ono wolniej lub niestandardowo, warto to skonsultować. Powinniśmy słuchać też uwag opiekunów w przedszkolu i nauczycieli w szkole, którzy często widzą więcej i mogą zauważyć jakiś problem.

Rodzice – zwłaszcza jedynaków, nie mając niekiedy porównania z innymi dziećmi, nie widzą nieprawidłowości. Zdarzało się, że  to co opiekunowie uznawali za normalne zachowania, w rzeczywistości okazywało się pierwszymi objawami autyzmu, które rozpoznawali właśnie nauczyciele.

Ich diagnoza nie zawsze musi być trafna, ale warto to sprawdzić.

Inne sytuacje, które powinny zwrócić uwagę rodziców u starszych dzieci w wieku dojrzewania, to niepokojące nastroje. Kiedy widzimy, że nastolatek coś przeżywa, ale nie chce o tym mówić, warto zwrócić się do poradni psychologicznej. Dziecku może być łatwiej podzielić się swoimi problemami np.  na temat zawodu miłosnego czy przemocy – obcej osobie. Nieraz takie podejście wynika z trudnych relacji z rodzicami. Kiedy dziecko widzi, że mają  problemy, nie chce obciążać ich swoimi zmartwieniami.


Wsparcie psychologa może być potrzebne kiedy sami jako rodzice znaleźliśmy się w trudnej sytuacji – takiej, która może być odczuwalna przez wszystkich członków rodziny – w tym dzieci. Utrata pracy, choroba, żałoba – wszystko to może sprawić, że w ciężkich chwilach nie potrafimy być wsparciem dla swojego dziecka. Warto więc zwrócić się z pomocą do psychologa, który będzie wiedział jak pomóc nam i dziecku.

Ważną kwestią jest również wybór dobrego specjalisty, u którego będziemy czuli się swobodnie. Najlepiej udać się do miejsca, które poleci nam ktoś zaufany. Można również poczytać opinie o różnych placówkach w internecie. Dobre rekomendacje to często znak, że trafiliśmy na kompetentnego specjalistę.

 

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne Pegaz:

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Pegaz Gdańsk Suchanino
ul. Powstańców Warszawskich 71 80-170 Gdańsk
tel. 533 287 007
gdansksuchanino@pegaz.la
 a
Centrum Zdrowia Dziecka Pegaz Gdańsk Przymorze
Al. Rzeczypospolitej 8 80-369 Gdańsk
tel. 881 557 666
gdanskprzymorze@pegaz.la
 a
Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Pegaz Gdynia
ul. Koperkowa 2 81-589 Gdynia
tel. 537 114 043
gdyniadabrowa@pegaz.la
 a
Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Pegaz Rumia
ul. Cicha 3 C 84-230 Rumia
tel. 533 157 007
rumia@pegaz.la
 a
Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Pegaz Słupsk
Al. Jana Pawła II 1 A 76-200 Słupsk
tel. 690 888 513
slupsk@pegaz.la
 a
Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Pegaz Banino
tel. 537 555 920
banino@pegaz.la
Zobacz również: Ziołowe leki na uspokojenie
Exit mobile version