2016 04 06 Training Mask 001
2016 04 06 Training Mask 001

Trening wysokościowy to jeden ze stałych elementów wzmacniania wydolności w kolarstwie. Jak dowiedziono, długotrwały pobyt na wysokości powyżej 2000 m n.p.m przyczynia się do zwiększonej produkcji czerwonych krwinek, co z kolei sprawia, że organizm otrzymuje większą ilość tlenu do pracujących mięśni.

Dzięki temu zawodnicy mogą jechać szybciej i dłużej co jest oczywiście bardzo pożądanym efektem. Dobrym pomysłem i ułatwieniem dla sportowców jest imitacja treningu w warunkach wysokogórskich przy użyciu specjalnej maski treningowejModelem, który wielokrotnie został poddany testom przez kolarzy jest Elevation Training Mask 2.0.

Poniżej przedstawimy wyniki tychże testów, które mogą być przydatną informacją dla osób, zamierzających kupić maskę treningową.

Działanie Elevation Training Mask 2.0

Testowany model maski posiada 6 poziomów wysokości – 920 m, 1830 m, 2750 m, 3660 m, 4570 m i 5490 m.  Wysokość regulujemy poprzez system nakładek ograniczających przepływ powietrza, dostarczanych do zestawu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że maska nie symuluje warunków atmosferycznych panujących na dużych wysokościach. Jej zadaniem jest ograniczenie przepływu powietrza, co odzwierciedla warunki panujące na konkretnej wysokości. Dzięki temu można skutecznie ćwiczyć mięśnie oddechowe, co w bezpośredni sposób przekłada się na nasze wyniki sportowe.

Prawidłowe używanie maski

Istotną kwestią, od której zależy bezpieczeństwo treningu, jest właściwie używanie maskiPrzede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar. Do wyboru mamy S, M i L. Regulacji obwodu dokonuje się za pomocą zapięcia na rzep.

Ważne jest aby maska po założeniu idealnie przylegała do twarzy. Ważna informacja – maski treningowej nie powinny używać osoby z nadciśnieniem, chorobami serca, tarczycy, a także osoby zmagające się z alergiami – w tym z uczuleniem na neopren, z którego wykonana jest maska.

Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest unikać treningów w bardzo wysokiej i bardzo niskiej temperaturze.

Obserwacje testujących

Osoby testujące maskę Elevation Training Mask 2.0 podkreślają, że pierwsze treningi są ciężkie i wyczerpujące – przy wyborze najniższej wysokości 920 m. W masce oddycha się trudniej, dlatego mięśnie oddechowe muszą pracować zdecydowanie mocniej.

Po półgodzinnym bieganiu, oddech stawał się pełniejszy, a płuca odczuwały zwiększony wysiłek. Przy zwiększeniu poziomu trudności podczas przejażdżki rowerowej, dyskomfort był już znacznie mniejszy. Po wykonaniu kilku jednostek treningowych – biegania plus rower, za każdym razem odczuwalny był pełniejszy oddech i zmniejszało się uczucie niewystarczającej ilości tlenu.

Dla większości zawodników górnym limitem możliwości była wysokość 3660 m. Ważna wskazówka – maski należy używać zaczynając od niskich intensywności, stopniowo je zwiększając i obserwując reakcje aparatu oddechowego.

Podsumowanie

Podsumowując, Elevation Training Mask 2.0 to bardzo dobre uzupełnienie treningu ogólnorozwojowego dla kolarzy. Konstrukcja maski jest odpowiednia, żeby założyć ją wygodnie pod kask – co jest ważne dla bezpieczeństwa.

Używanie maski – szczególnie na początku jest wyraźnie obciążające – zwiększa intensywność treningu, dlatego warto stopniowo zwiększać wysokość i zaczynać od lekkich ćwiczeńRegularne stosowanie sprawia, że polepszają się parametry oddechowe i rosną możliwości wysiłkowe.

Zobacz równiez:

My Fitness Place siłownie i kluby fitness
Trener personalny Kraków
Basen Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here