Bloczki betonowe to materiał, który może być alternatywą dla cegieł i pustaków przy budowie ścian wewnętrznych, zewnętrznych, ścian działowych, czy fundamentów. Bloczki betonowe jak sama nazwa wskazuje zbudowane są z betonu, z tym że podzielić go można na różne klasy.
Bloczki betonowe zastosowanie
Najczęściej używana to C20.
Wymiary bloczków są różne np. 38 cm na 25 cm na 12 lub 14 cm przy wadze ok 25 kg. Bloczki wykonane z betonu komórkowego są lżejsze i mają lepszą izolacyjność termiczną. Jeśli dodatkowo poddane są procesowi utwardzania, podniesiona zostaje ich wytrzymałość, ale i nasiąkliwość (ten rodzaj nie jest stosowany w fundamentach).
Bloczki betonowe najczęściej wykorzystywane są do wykonania elementów konstrukcyjnych, ale także przy podmurówkach pod ogrodzenia i wszędzie tam gdzie liczy się wytrzymałość i szybkość wykonania pracy.
Bloczki betonowe zalety
Inne zalety wykorzystania bloczków betonowych to:
- możliwość wykonania muru jednowarstwowego, co skraca czas pracy,
- łatwość montażu (wnęki na łatwe trzymanie, wpusty i wypusty, wersje z wydrążonymi kanałami na instalacje),
- łatwość obróbki – szczególnie w bloczkach z betonu komórkowego- można w nich wiercić zwykłym wiertłem, wbijać gwoździe, a nawet formować piłą,
- niewielka grubość ścian wykonanych z bloczków i dobre właściwości termiczne, co pozwala na uzyskanie większej przestrzeni wewnątrz pomieszczenia.
- cena, wygoda i czas pracy to najczęściej brane pod uwagę zalety wykorzystania bloczków betonowych.
Sprawia to, że wciąż są jednym z najchętniej wybieranych materiałów budowlanych.
Polecamy: