maska wydolnościowa training mask

Maski treningowe to dość nowy gadżet stosowany podczas treningów wytrzymałościowych i wydolnościowych. Mechanizm ich działania polega na odwzorowaniu warunków treningowych, w których mamy ograniczoną ilość tlenu – np. w górach.

Maska do ćwiczeń

Używając takiej maski organizm zaczyna przystosowywać się do panujących warunków, a układ krwionośny musi poradzić sobie z wszelkimi ograniczeniami. Specyfika działania maski treningowej jest dość prosta.

Jej konstrukcja zakrywa szczelnie nos i usta, blokując dostęp powietrza z zewnątrz w sposób inny niż przez specjalne otwory. W otworach tych znajdują się blokady zasłonowe regulujące wentylację. W praktyce oznacza to, że poprzez manipulowanie dostępnością tlenu, wpływamy na obciążenie treningowe.

Maska treningowa

Wyjaśniając bardziej szczegółowo- maska poprzez stymulowanie oporu płucnego, wywołuje pewne zmiany składu chemicznego krwi – podnosi poziom czerwonych krwinek oraz reguluje rozwój naczyń włosowatych. Wszystko to wpływa na transport krwi w organizmie oraz ogólną wydolność.

Maski treningowe – dla kogo?

Maski treningowe dedykowane są szczególnie osobom trenującym sporty walki gdzie ekstremalny wysiłek fizyczny łączy się z wysiłkiem wydolnościowym i mentalnym.
Jest to również świetne rozwiązanie dla biegaczy i piłkarzy.

Maska wydolnościowa

Maska imituje bowiem warunki fizjologiczne występujące po dłuższym zmęczeniu. Dzięki temu zawodnicy mogą ćwiczyć swoją wytrzymałość, która przyda się np. w końcówce meczu, gdzie mimo braku sił trzeba koncentrować się na grze.

Maski treningowe znajdują również zastosowanie podczas rehabilitacji. Jest to bardzo dobry sposób na ćwiczenie mięśni oddechowych. Idealnie sprawdza się u pacjentów po paraliżach, gdzie mięśnie oddechowe zostały w znacznym stopniu osłabione.

Warto pamiętać, że decydując się na zakup maski treningowej, najlepiej wybrać produkt sprawdzonej, polecanej marki, ponieważ na rynku istnieje mnóstwo „podróbek” mogących zagrażać zdrowiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here